Skip to main content

Usuwanie blizn, czyli dlaczego ich nie lubimy?

Argumenty przemawiające za usuwaniem blizn.

Blizny pogarszają nastrój

Rozdległe i widoczne blizny bywają przyczyną frustracji, wstydu, niskiej samooceny, a nawet depresji. Osoby, dla których blizny stały się przyczyną kompleksów, czują się naznaczone przez te ślady po ranach, a często także przez wydarzenia, które je wywołały. Usunięcie blizny usuwa ten problem.

Utrudniają kontakt  innymi ludźmi

Jesteśmy postrzegani m.in. przez to, jak wyglądamy. A skojarzenia z bliznami rzadko są pozytywne. Szczególnie dotkliwie odczuwają to dzieci i nastolatki – aż 25 proc. osób w tej grupie przyznaje, że było wyśmiewanych z powodu swoich blizn. Osoby wstydzące się swoich blizn krępują się, nawiązując nowe relacje, zarówno prywatne, jak i zawodowe. Unikają więc kontaktu, zamykają się w sobie.

usuwanie blizn.

Wywołują fizyczny dyskomfort

Blizny bywają bolesne, zdarza się, że ograniczają zakres ruchów. Czasem są najpoważniejszym powikłaniem pooperacyjnym, utrudniającym swobodne funkcjonowanie. Na szczęście usuwanie blizn łagodzi także te dolegliwości.

Przypominają przykre wydarzenia

Niezależnie od tego, czy była to operacja, wypadek czy inna sytuacja, na ogół niechętnie wspominamy doświadczenia, w wyniku których powstały blizny. Tymczasem te niedoskonałości wciąż nam o nich przypominają. Według psychologów blizny, które pozostały po traumatycznym doświadczeniu, wydłużają proces leczenia zespołu stresu pourazowego. Usunięcie blizn jest skutecznym rozwiązaniem.

Wymuszają zmianę stylu życia

Bolesne blizny zniechęcają do aktywności fizycznej. Z powodu blizn wiele osób rezygnuje także z opalania, korzystania z basenów czy spędzania czasu na plaży. Zdarza się, że dobór ubioru, makijażu czy biżuterii podporządkowujemy właśnie umiejscowieniu i wyglądowi blizn, nasz gust, a nawet pogoda stają się mniej istotne. Lepiej usunąć blizny niż porzucić ulubiony styl czy komfort codziennego życia.

Zmniejszają satysfakcje z życia

Wszystkie te czynniki składają się na generalne pogorszenie jakości i zmniejszenie satysfakcji z życia. Osoby zmagające się z problemem niechcianych blizn bywają przygnębione, tracą wiarę w siebie, rezygnują z wielu przyjemności. Na szczęście dziś nie musimy się już godzić na to, by ślady po ranach wpływały na nasze życie. Istnieją bowiem skuteczne metody na usuwanie blizn.