Skip to main content

Najczęściej zadawane pytania Sikatris

Co to jest Sikatris?

Sikatris to silikonowe plastry na blizny przeznaczone do pielęgnacji wszystkich rodzajów blizn, charakteryzujące się łatwością i wygodą stosowania.

Z czego zrobione są plastry na blizny Sikatris?

Sikatris silikonowy plaster na blizny jest miękkim, cienkim, samoprzylepnym plastrem żelowym, składającym się z folii poliuretanowej oraz warstwy żelu silikonowego.

Na jakie rodzaje blizn można stosować plastry Sikatris?

Plastry Sikatris można stosować na blizny przerostowe (hipertroficzne) i keloidowe (bliznowce), jak również jako środek profilaktyczny na zamknięte rany – zapobiegają nieprawidłowemu bliznowaceniu. Plastry na blizny Sikatris poprawiają wygląd blizn zarówno starych (do 10lat) jak i świeżych.

Jak działają plastry Sikatris?

Plastry silikonowe – świetnie przylegają do skóry dzięki siłom adhezji. Idealnie sprawdzają się  zwłaszcza w przypadku blizn umiejscowionych na płaskich powierzchniach ciała (np. na brzuchu, klatce piersiowej itp.), jak również znajdujących się pod ubraniem.

Po aplikacji, temperatura powierzchni skóry wzrasta o ok. 1,5°C, co skutkuje podniesieniem aktywności kolagenazy, a tym samym sprzyja przyspieszeniu mechanizmów regeneracyjnych tkankę.

Ponadto, silikon skutecznie ogranicza nadmierne parowanie wody z naskórka (tkanka jest odpowiednio nawilżona),  dzięki czemu dyskomfort w postaci bólu oraz świądu ulega zmniejszeniu.

Preparaty silikonowe charakteryzuje wysoka biozgodność z tkankami, co sprawia, że silikon jest doskonale tolerowany i może być stosowany w przypadku skóry wrażliwej. Niezwykle istotna jest systematyczność w stosowaniu, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Co jaki okres czasu należy zmieniać plastry?

Plaster należy zmieniać co 3-5 dni, kiedy utraci właściwości przylegające do skóry, jednak najlepsze efekty można uzyskać przy wymianie plastra co 24 godziny.

Czy można stosować Sikatris po cesarskim cięciu?

Tak, nałożony na skórę plaster silikonowy przyczynia się do miejscowego wzrostu temperatury i podniesienia aktywności kolagenazy – enzymu likwidującego nadmiar kolagenu. Za wspomniany proces odpowiedzialne są fibroblasty, których wzmożona aktywność przyczynia się do szybszej regeneracji skóry w obszarze zajętym przez bliznę. Ze względu na rozmiar i kształt blizny najlepszym rozwiązaniem będzie plaster 5x30cm.

Po jakim czasie od stosowania plastrów Sikatris można spodziewać się efektów?

Leczenie blizny powinno rozpocząć się jak najwcześniej, najlepiej tuż po zamknięciu rany lub zdjęciu szwów

Długość terapii jest uwarunkowana różnymi czynnikami (zalecany okres stosowania – 3-4 miesiące).

W przypadku rozległych, dojrzałych blizn, plastry należy stosować przez ok. 12 miesięcy (lub do uzyskania satysfakcjonujących efektów).

Czy plastry Sikatris są bezpieczne dla dzieci?

Tak, gdyż są dobrze tolerowane i bezpieczne w użyciu. Jednakże w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem.

Od jakiego wieku można stosować plastry Sikatris?

Plastry Sikatris można stosować już od 6 miesiąca życia, przy czym należy obserwować skórę dziecka i w razie konieczności przerwać stosowanie.

Jakie są przeciwskazania w stosowaniu plastrów Sikatris?

Nie stosować w przypadku stwierdzenia alergii na silikon. 

Nie stosować na rany otwarte, które nie są jeszcze całkowicie wyleczone, rany sączące, oparzenia, błony śluzowe, jak również w przypadku chorób dermatologicznych uniemożliwiających stosowanie wyrobów na bazie silikonu.

 

Czy plastry Sikatris są skuteczne w leczeniu blizn oparzeniowych?

Tak, stosowanie silikonowych plastrów na blizny po oparzeniach wpływa na zmniejszenie widoczności blizny, rozjaśnienie i ich wygładzenie, a także wspiera proces rehabilitacji blizn pourazowych.

Czy plastry Sikatris mogą być stosowane w trakcie ciąży?

Tak, gdyż nie posiadają substancji wnikających w głąb naskórka, a tym samym nie przenikają dalej do organizmu.

Czy plastry Sikatris można stosować w czasie karmienia piersią?

Nie ma przeciwskazań, ale przed stosowaniem poradzić się lekarza lub farmaceuty.