Skip to main content

Blizna po oparzeniu – czym się charakteryzuje?

Blizna po oparzeniu powstaje w wyniku gojenia się rany, jaka pojawiła się na ciele w wyniku działania wysokiej temperatury lub niebezpiecznej substancji chemicznej. Blizny pooparzeniowe uznawane są przez specjalistów za najtrudniejsze w leczeniu – z uwagi na ich mieszany charakter. Plastry silikonowe na blizny po oparzeniu są skutecznym sposobem walki ze skutkami oparzenia.

Mieszany charakter blizny pooparzeniowej wynika z faktu, że w obszarze poddanym działaniu bodźca urazowego następuje nagromadzenie wielu różnych problemów dotyczących uszkodzenia tkanek i procesu gojenia się rany. Sytuację komplikuje fakt, że rana oparzeniowa może być wynikiem działania różnych bodźców: fizycznego (wysoka temperatura, promieniowanie) lub chemicznego (działanie stężonych kwasów lub zasad). Może też mieć różną głębokość, zajmować obszary pokryte skórą o różnej grubości, a przebieg procesu gojenia może ulegać komplikacjom z powodu wpływów zewnętrznych albo też będących wynikiem schorzeń np. tarczycy czy cukrzycy.

Czym charakteryzuje się blizna po oparzeniu?
Bliznę pooparzeniową cechują skrajności: są w niej obszary o charakterze zanikowym, ale też – przede wszystkim – przerostowym, z przesadnym przerostem, tzw. keloidem, włącznie.

Blizna po oparzeniu:

  • ma nierówną strukturę;
  • cechuje się nieprawidłowymi proporcjami kolagenu, ponadto włókna tego białka ułożone są w sposób nieuporządkowany, a nie w równoległe pasma, jak ma to miejsce w zdrowym obszarze skóry – efektem jest spadek elastyczności tkanki w obszarze pokrytym blizną;
  • w części zajmowanej powierzchni może być bardzo twarda – nieomal jak plastik;
  • będzie mieć inną barwę niż otaczające ją, zdrowe tkanki i znacząco odcinać się kolorystycznie od otoczenia. Z przeprowadzonych badań wynika, że trzeba 4 tygodni, aby krwisto-siny kolor blizny zmienił zabarwienie na bielsze.
plastry silikonowe na blizny sikatris
Zmniejszają widoczność blizny
Rozjaśniają  i wygładzają bliznę
Wspomagają rehabilitację blizn pourazowych, pooparzeniowych itp.
Ultracienkie, wygodne w stosowaniu

KUP SIKATRIS ONLINE

Gdzie łatwo zakupisz plastry na blizny Sikatris?

blizny po oparzeniu

Blizna po oparzeniu – defekt kosmetyczny i funkcjonalny

Każda blizna pooparzeniowa szpeci, ale są blizny, które mogą wpływać na funkcjonalność konkretnego obszaru ciała. Dzieje się tak, gdy oparzenie jest poważniejsze i doprowadza do silnych zakłóceń w obszarze tkanek położonych głęboko. Sąsiedztwo mało elastycznej blizny ze zdrową tkanką może w poważnych przypadkach oznaczać nawet  powstanie silnych naprężeń w tkance i przykurczów. Stany takie wymagają pilnej konsultacji z lekarzem, gdyż ich istnienie rzutuje negatywnie na pracę całego układu ruchu, a po wielu latach może doprowadzić do stanów zwyrodnieniowych.
Stosowanie silikonowych plastrów na blizny po oparzeniach wpływa na zmniejszenie widoczności blizny, rozjaśnienie i ich wygładzenie, a także wspiera proces rehabilitacji blizn pourazowych.

Kłopotliwe przerosty i keloid w bliznach poparzeniowych

Jedną z wyraźnych cech blizn powstających po oparzeniach jest skłonność do tworzenia przerostów. Skłonność tę obserwuje się szczególnie u osób młodych – nastolatków. Amerykańscy lekarze tłumaczą to zjawisko przewagą metabolicznych reakcji syntezy nad rozpadem, które zachodzą w organizmie młodego człowieka. Największe prawdopodobieństwo powstania zmian przerostowych notuje się na rękach. Blizny przerostowe  te są poważnym zagrożeniem dla zdrowia również z innego powodu: ok. 2% z nich ulegnie transformacji nowotworowej w raka złośliwego.

To między innymi dlatego lekarze są zgodni co do tego, że profilaktyka powstawania zmian przerostowych jest bardzo ważna w leczeniu blizn po oparzeniach. Zapraszamy do korzystania z naszej oferty plastrów silikonowych na blizny po oparzeniach.

bliznasikatrissławni
23 grudnia, 2017

Sławne blizny

Według różnych statystyk blizny ma 75 do nawet 90 proc. z nas. Noszą je także osoby z pierwszych stron gazet. Jakie są blizny u gwiazd? (więcej…)
znaczenie blizn w kulturzebliznakulturasikatrissławni
9 stycznia, 2017

Znaczenie blizn w kulturze

Wygląd człowieka jest nośnikiem niezliczonych informacji. Budowa ciała, styl ubierania, fryzura, biżuteria wyrażają, kim jesteśmy, jakie zajmujemy miejsce w hierarchii społecznej. Antropolog Terence S. Turner nazywa to skórą społeczną. Niektórzy…