Według danych Ministerstwa Zdrowia, w roku 2015 aż 43% ciąż i porodów zostało przeprowadzone za pomocą cesarskiego cięcia (Biuletyn statystyczny Ministerstwa Zdrowia. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Warszawa 2016). Oznacza to, że cesarskie cięcie było najczęściej wykonywaną operacją położniczo-ginekologiczną.
Blizny po cesarskim cięciu
Biorąc pod uwagę, że blizna po cesarce jest relatywnie duża – ok. 15 cm. tuż nad wzgórkiem łonowym – oraz, że jest często wykonywana w pośpiechu, istotne znaczenia dla zdrowia oraz estetyki, ma świadoma pielęgnacja blizny po cc. Na temat procesu gojenia się ran i powstawania blizn możesz przeczytać tu. Poniżej zaś przedstawimy pożądane metody pracy z blizną po cesarskim cięciu, których rezultatem jest prawidłowe formowanie blizny.
Prawidłowa postawa ciała
Wczesne, choć ograniczona aktywność fizyczna po zabiegu cc ma pozytywny wpływ na układ krążenia, zapobiega zakrzepom i zatorom a także ma wpływ na inne układy. Oprócz tego wpływa na rozciąganie blizny, poprawia jej elastyczność. Pacjentka po cesarskim cięciu, mimo bólu oraz trudności wynikających m.in. z karmienia piersią, powinna pamiętać o prawidłowej pionowej postawie ciała.
Uwalnianie blizn poprzez pracę ręczną
Zaniedbane blizny po cesarskim cięciu ograniczają ruchomość tkanek, ponieważ oddziałują na napięcie powięzi. Dlatego istotna już na wczesnym etapie jest ręczna praca z blizną. Do stosowanych technik na wczesnym etapie zalicza się manualne przesuwanie tkanek, klasyczny masaż, techniki głaskania czy rozcierania. Po całkowitym zasklepieniu ran, można przejść do technik bezpośredniej pracy na bliźnie, czyli na przykład przesuwanie i rolowanie skóry bezpośrednio na linii przebiegu cięcia, „łamanie” blizny. Techniki manualne można wykonywać samemu. W tym celu warto zasięgnąć porad lekarza.
Silikonowe plastry na blizny po cesarce
Szczególnie polecane są plastry silikonowe na blizny po cesarce. Dzięki swoim właściwościom, o których można przeczytać w tym miejscu, silikon przyczynia się do rozjaśnienia blizny i zmniejszenia jej wypukłości. Nałożony na skórę plaster silikonowy na blizny po cesarce przyczynia się do miejscowego wzrostu temperatury i podniesienia aktywności kolagenazy – enzymu likwidującego nadmiar kolagenu. Za wspomniany proces odpowiedzialne są fibroblasty, których wzmożona aktywność przyczynia się do szybszej regeneracji skóry w obszarze zajętym przez bliznę
KUP SIKATRIS ONLINE
Gdzie łatwo zakupisz plastry na blizny Sikatris?
Plastry do kinezjotapingu.
Oprócz plastrów silikonowych, istnieją także plastry do kinezjotapingu. Stosowane często przez fizjoterapeutów do leczenia kontuzji, mają zastosowanie przy pielęgnacji blizn. Pomagają utrzymać pożądane napięcie tkanki bliznowatej, dzięki czemu wspomagają przebudowę jej włókien.
Lasery
Laser biostymulacyjny powoduje przyrost kolagenu i elastyny. Przyśpiesza regenerację komórek i tkanek oraz poprawia mikrokrążenie. Laser nadanie skórze elastyczności i giętkości.
Jak widać, blizny po cesarskim cięciu, choć sporych rozmiarów, nie muszą być znacznym problemem estetycznym. Ważna jest świadoma praca nad nimi oraz odpowiednia pielęgnacja. Przed przystąpieniem do działania, zawsze warto skorzystać z porad lekarza chirurga, dermatologa, ginekologa lub po prostu lekarza pierwszego kontaktu.