Skip to main content

Rodzaje blizn i ich podział

Blizny możemy sklasyfikować biorąc pod uwagę różne czynniki. Najczęściej są to: czas powstania, pochodzenie, jak również wygląd – nierozerwalnie związany z prawidłowością przebiegu procesu gojenia rany. Poniżej przedstawiamy rodzaje blizn.

1.Podział ze względu na czas powstania

– Blizny niedojrzałe
Blizny charakteryzujące się zdezorganizowanym układem drobnych włókien kolagenowych, stopniowo (w kolejnych etapach gojenia), zastępowanym przez grubsze włókna. Są to blizny czerwone, lekko wypukłe. Mogą powodować dyskomfort w postaci świądu, ściągnięcia skóry,  a nawet bólu.

– Blizny dojrzałe
W zależności od różnych czynników, proces dojrzewania blizny może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. W przypadku kiedy proces gojenia przebiega prawidłowo, blizny dojrzałe charakteryzuje  jasna barwa (zazwyczaj jaśniejsza od barwy zdrowej, otaczającej tkanki), miękkość oraz elastyczność w dotyku.

  1. Podział ze względu na wygląd

– Blizny przerostowe (hipertroficzne)
Powstają najczęściej wskutek przedłużającego się procesu gojenia (np. w wyniku infekcji). Ich powstawanie ściśle powiązane jest z nadmierną syntezą kolagenu. Są to blizny czerwone, pogrubiałe, wznoszące się ponad poziom skóry, pozostające jednak w granicach rany. Wraz z upływem czasu może dojść do ich regresji.

– Keloidy (bliznowce)
Są to guzy zbudowane z tkanki łącznej włóknistej. W odróżnieniu do blizn przerostowych, wykazują ekspansję poza obręb rany pierwotnej oraz nie ulegają samoistnej regresji wraz z upływem czasu. Bliznowce często mają nieregularny kształt oraz czerwoną lub fioletową barwę. Ich powstawanie związane jest z indywidualną tendencją do nadmiernego wytwarzania włókien tkanki łącznej.

– Blizny atroficzne (zanikowe)
Są to rodzaje blizn, które najczęściej mają okrągły kształt, a ponieważ leżą poniżej poziomu skóry, w wyglądzie przypominają miejscowe zagłębienie. Powstają bardzo często w przebiegu trądziku lub wskutek przebytej ospy wietrznej, co jest związane z nieprawidłowościami w syntezie nowej tkanki (wytwarza się niewystarczająca ilość kolagenu). Do blizn zanikowych zalicza się również rozstępy.

  1. Podział ze względu na pochodzenie

– Blizny pooperacyjne
Blizny powstałe na skutek różnego rodzaju interwencji chirurgicznych. Ogromne znaczenie ma pielęgnacja blizny zarówno tuż po operacji, jak również po zakończeniu pierwszego etapu leczenia. Wczesna pielęgnacja blizny pooperacyjnej znacznie poprawia wygląd uszkodzonej tkanki skórnej.

– Blizny po cesarskim cięciu
Na początku blizna po cesarskim cięciu ma kolor różowy lub czerwony. Jeżeli proces gojenia będzie przebiegał prawidłowo, blizna z czasem zblednie i może stać się prawie niewidoczna (przyjmując postać jasnej, płaskiej kreski).

– Blizny pooparzeniowe
Blizny po oparzeniach termicznych lub chemicznych najczęściej są czerwone i wypukłe, a ich leczenie jest złożone i często wymaga długiego czasu.

Sprawdź
plastry silikonowe na blizny sikatris
Zmniejszają widoczność blizny
Rozjaśniają  i wygładzają bliznę
Wspomagają rehabilitację blizn pourazowych, pooparzeniowych itp.
Ultracienkie, wygodne w stosowaniu
rodzaje blizn

KUP SIKATRIS ONLINE

Gdzie łatwo zakupisz plastry na blizny Sikatris?

bliznasikatrissławni
23 grudnia, 2017

Sławne blizny

Według różnych statystyk blizny ma 75 do nawet 90 proc. z nas. Noszą je także osoby z pierwszych stron gazet. Jakie są blizny u gwiazd? (więcej…)
znaczenie blizn w kulturzebliznakulturasikatrissławni
9 stycznia, 2017

Znaczenie blizn w kulturze

Wygląd człowieka jest nośnikiem niezliczonych informacji. Budowa ciała, styl ubierania, fryzura, biżuteria wyrażają, kim jesteśmy, jakie zajmujemy miejsce w hierarchii społecznej. Antropolog Terence S. Turner nazywa to skórą społeczną. Niektórzy…